Intervju z Igorjem Tunjičem

V šoli in doma se velikokrat srečujemo z računalniki. Sam sem se na neki delavnici srečal z zanimivim računalniškim programom Blender. O tem programu me je zanimalo več, pa tudi o delu računalničarja, zato sem se odločil, da opravim intervju z gospodom Igorjem Tunjičem, ki na naši šoli izvaja delavnico 3D-modeliranja in animiranja.

Novinar: Kdaj ste začeli uporabljati Blender?

Igor: Uporabljati sem ga začel pred več kot 10 leti. Takrat smo uporabljali verzijo 2.7. Sprva sem se učil sam, vendar sem program opustil. Leta 2017 sem se ponovno lotil. Kupil sem tečaj na Udemy, ki mi je pomagal hitro usvojiti osnove. V tem času sem delal z vodnim rezalnikom v podjetju za avtomatizacijo v lesni industriji, kjer sem prvič uporabil Blender za pretvorbo AutoCAD risb v 3D-modele.

Novinar: Ali uživate v svojem delu?

Igor: Da, iskreno uživam. Poučevanje ni edino delo, ki ga opravljam.
Seveda obstajajo tudi stvari, ki mi niso všeč, vendar se zavedam, da je to del življenja. Takšni trenutki mi nudijo priložnost za osebno rast in razvoj. Kljub temu da niso vsa dela vedno prijetna, se lahko iz njih veliko naučimo – o sebi in samem delu. Na primer, kako si olajšati neželeno delo in kako ohranjati osredotočenost ne glede na to, ali je delo prijetno ali ne.

Novinar: Ali trenutno delate na kakšnem projektu?

Igor: Da, trenutno delam na lastnem projektu, ki zajema izdelavo spletne učilnice in predstavitev mojih ponudb, kot so:

• modeliranje in vizualizacija izdelkov,
  • animiranje in motion graphics za video vsebine, kot so vizualni efekti ter
  • video post-produkcija.

Poleg tega sodelujem s podobno mislečimi posamezniki, kjer želimo ponuditi delavnice čim širši publiki. Naše dejavnosti segajo od 3D-modeliranja in 2D-animiranja do programiranja in izdelave iger.

Novinar: Ali nam lahko na kratko predstavite projekt?

Igor: Moj trenutni lastni projekt poteka v dveh fazah. Prva faza vključuje raziskavo idealnih potencialnih kupcev za moje storitve. Aktivno iščem in raziskujem težave, s katerimi se soočajo, ter prilagajam program, ki bi lahko rešil njihove težave.

Druga faza obsega sestavljanje programov in pisanje učnih načrtov, ki jih oblikujem tako, da so razumljivi. Trenutno ustvarjam scenarije in demo projekte, v naslednjih tednih pa nameravam snemati ter izdelovati promocijski material, ki ga bom delil na različnih platformah, kjer se nahajajo moje potencialne stranke.

Hkrati pripravljam tudi vsebino za delavnice, ki jih trenutno izvajam.

Novinar: Ali mislite še nadaljevati s svojimi računalniškimi delavnicami?

Igor: Da, zagotovo bom nadaljeval z njimi. Za izvedbo le-teh pa bodo potrebni določeni pogoji, kot so:

• doseganje minimalnega števila udeležencev,
  • pripravljenost udeležencev, da opravljajo določene naloge.

V prihodnosti načrtujem izvajanje daljših delavnic med počitnicami. Kljub temu pa bi še naprej rad izvajal delavnice na vaši šoli v Črnem Vrhu, če bi bili izpolnjeni minimalni pogoji za izvedbo delavnic.

Novinar: Koliko časa se že ukvarjate s poučevanjem?

Igor: S poučevanjem Blenderja se ukvarjam pol leta. Vsaka delavnica mi predstavlja izzive, ki jih sproti rešujem. Pred tem sem kot študent poučeval odrasle, kako uporabljati računalnik in osnovne programe, kot so brskalniki za internet in urejevalnik besedila.

Med zaposlitvijo v mladinskem centru Podlaga v Sežani sem poučeval tudi o uporabi programa Photoshop. V popoldanskih urah, ko sem bil dežuren v centru, sem spodbujal mladostnike in otroke h konstruktivni rabi računalnika, vendar takrat še nisem uporabljal programa Blender.

Novinar: Kaj ali kdo je bil vaš navdih za vse, kar delate?

Igor: Če bi moral povzeti, bi rekel, da je moj največji navdih želja po tem, da sem danes boljši kot včeraj, in ta cilj zasledujem tudi jutri.

Novinar: Ali ste se kaj šolali za to delo?

Igor: Formalno se nisem nikoli izšolal za to delo. Univerzitetne izobrazbe iz smeri multimedijskih komunikacij nisem nikoli dokončal. Kljub temu sem pridobil veliko neformalnih izobraževanj, ki so razširila moja obzorja in mi podala znanja, med drugim:

• Vsebina na spletu in razne vadnice (tutoriali),
  • Program multimedijski ustvarjalec (180-urni program, ki ga je izvedlo društvo Pina iz Kopra),
  • Sodelovanje v gledališču zatiranih, kar mi je omogočilo drugačen pogled na delo z ljudmi, kjer se skušam v danem trenutku vživeti v svetove ostalih ljudi, s katerimi sem v stiku,
  • Največja šola pa so projekti, ki sem jih izvajal, saj so me postavili v situacije, ki jih nisem bil vajen, in so me potisnile na rob znanega, kjer sem bil prisiljen najti rešitve za izzive, ki so se pojavljali med izvedbo projektov.

Novinar: Koliko ljudi ste že navdihnili za delo z Blenderjem?

Igor: Težko bi natančno vedel in odgovoril na to vprašanje. Upam pa, da bom navdihnil čim več ljudi v prihodnjih stikih na delavnicah. Nekaj fantov iz Logatca se veseli delavnic in pridno sodelujejo.
Prav tako upam, da sem tudi tebi uspel vzbuditi navdih za delo s tem programom in da se boš še naprej igral ter raziskoval, tudi ko bomo zaključili z delavnicami.

Vendar pa mora navdih priti iz vsakega posameznika, če si želi ustvarjati in raziskovati svetove s tem programom. Kot dobro veš, so sposobnosti Blenderja skoraj neomejene v svetu kreativnosti.

Novinar: Hvala za sodelovanje in imejte lep dan. Nasvidenje.

Igor: Hvala tudi tebi. Nasvidenje.